• 13
    LIS 2023

  • Kategoria:Dla mieszkańców

    Otwarte warsztaty zakończyły ciekawe przedsięwzięcie 2 iławskich organizacji

Mowa o projekcie „Iława po godzinach - kreatywnie i z pasją”, który zakończył się otwartymi dla publiczności warsztatami artystyczno-pisarskimi w Bistro Czapla. Wydarzenie zwieńczyło 10-tygodniowy czas, w którym kilkanaście osób bawiło się sztuką wizualną i słowem, pobudzając przy tym swoją kreatywność i otwartość na łączenie z pozoru różnych dziedzin.

zdjęcie

Było to też idealne wejście w jesienną chandrę, oznaczającą się coraz chłodniejszymi dniami i szybciej zapadającymi ciemnościami. Projekt „Iława po godzinach- kreatywnie i z pasją” po to zresztą powstał. Była to propozycja na chwilę wytchnienia, wyciszenia, szansa na zredukowanie napięć i stresu, ale i na pobudzenie aktywności społecznej poprzez sztukę.

Na świetnie przyjęty pomysł połączenia sztuki wizualnej i pisarskiej wpadła niedawno zarejestrowana w Iławie Fundacja Atena, która skorzystała z potencjału Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Obywatelskich „Łączy nas Iława”. Partnerski projekt obu organizacji uzyskał dofinansowanie w wysokości 5.000 zł i w sierpniu przystąpiono do realizacji. W realizacji pomogło przede wszystkim miastoilawa.pl, portal Infoiława, Bistro Czapla oraz Centrum Aktywności Lokalnej w Iławie, które bezpłatnie udostępniło sale na 9 pierwszych zajęć. Dzięki temu za zaledwie 5 tys. zł udało się przeprowadzić kolejną fajną inicjatywę dla lokalnej społeczności.

Najpierw odbyły się naprzemiennie 4 warsztaty artystyczne i 4 pisarskie. Tematyka kolejnych warsztatów często była kontynuacją poprzednich, co dawało przestrzeń do znajdowania połączeń, kontynuacji, uczenia się kreatywności i twórczej elastyczności. Wszystko to działo się w przyjaznej, twórczej atmosferze, przy kawie i herbacie, a aż 3-krotnie przy świeżo wyjętym z piekarnika cieście śliwkowym, szarlotce i serniku. Przy tym wszystkim funkcja integrująca realizowała się sama.

Finałem projektu były 2 warsztaty wspólne, w tym ten ostatni w Bistro Czapla - otwarty dla zaciekawionych inicjatywą gości, z poczęstunkiem i lampką wina. Uczestnicy projektu stworzyli wraz z gośćmi ostatnie prace i wyrazili oczekiwanie, aby organizować więcej tego typu inicjatyw, bo nie tylko drogi i chodniki są ważne dla lokalnej społeczności. Z kolei trenerki Joanna Jabłońska i Anna Kopaczewska zwróciły uwagę, że z przyjemnością obserwowały rozwój uczestniczek i ich drogę do artystycznego (i nie tylko) otwarcia się przed obcymi ludźmi.

 

Zrealizowano ze środków programu mikrodotacji NOWEFIO-Warmia Mazury Lokalnie 5 dofinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Tekst: Arkadiusz Karpiński

Zdjęcia: Arkadiusz Karpiński i Beata Jabłońska