• 11
  CZE 2024

 • Kategoria:Dla mieszkańców

  Iława na II miejscu w kraju

Dziennik Gazeta Prawna wraz z firmą PwC Polska przyznało naszemu miastu II miejsce w kategorii miast do 100 tys. mieszkańców.

zdjęcie

To ogromne wyróżnienie i obiektywna ocena stylu zarządzania oraz obranej strategii. Kapituła Rankingu w skład której weszli w tym roku:

 • Krzysztof Jedlak (redaktor naczelny Dziennika Gazety Prawnej),
 • dr Paulina Legutko-Kobus (ekonomistka, Katedra Polityki Publicznej Szkoły Głównej Handlowej),
 • dr Dionizy Smoleń (lider doradztwa dla sektora publicznego PwC Polska),
 • Joanna Pieńczykowska (redaktor prowadząca tygodnik Samorząd i Administracja Dziennika Gazety Prawnej)

oceniała cztery główne obszary:  

 • gospodarkę,
 • edukację,
 • zdrowie i opiekę
 • środowisko i adaptację do zmian klimatu.

Iława rok temu zadebiutowała w pierwszej dziesiątce rankingu, plasując się na 6 miejscu, wówczas burmistrz Dawid Kopaczewski zajął 4 miejsce w kategorii włodarzy miast do 100 tys. mieszkańców. W tym roku miasto wskoczyło na II lokatę i uznało jedynie wyższość Ciechanowa. Ze względu na rok wyborczy nie dokonano oceny wśród włodarzy poszczególnych gmin.

- Miejsce w dziesiątce najlepszych samorządów w danej kategorii jest ogromnym osiągnięciem. Metodologia rankingu sprawia, że bierzemy pod uwagę zarówno „ogólny stan gminy”, jak i „postęp” z ostatniego roku – mówi dr Dionizy Smoleń, partner PwC Polska i lider zespołu doradztwa dla sektora publicznego.

Iława, jak wspomnieli podczas oficjalnej gali członkowie kapituły, realizuje przemyślaną strategię i w podejmowanych działaniach w zakresie: gospodarki, ochrony środowiska, rozwoju sfery kulturalnej i społecznej widać spójność.

- Otrzymaliśmy informację od organizatorów rankingu, że znaleźliśmy się w gronie 10 najlepszych miast w kraju w danej kategorii. Przedstawiciele Dziennika Gazety Prawnej nie podają miejsca, jakie zajęła dana gmina. To buduje emocje na oficjalnej gali. Nie byłem niestety obecny na gali, na której w moim zastępstwie Iławę reprezentowała moja zastępczyni Dorota Kamińska. Gdy otrzymałem informację od moich współpracowników, że zajęliśmy drugie miejsce, była to zatem ogromna niespodzianka. Cieszę się, że nasza praca została doceniona w bezpłatnym rankingu o tak dużej renomie. Realizujemy mnóstwo działań ukierunkowanych na rozwój Iławy. Niektóre nie są widoczne natychmiast, ale przynoszą wymierne skutki w przyszłości. Przyznam, że II miejsce to duże wyróżnienie, ale jednocześnie motywacja do walki o pozycję lidera lub utrzymanie tak wysokiej lokaty. Poprzeczkę zawiesiliśmy wysoko, ale wiem, że przed nami jeszcze kolejne wyzwania i postaramy się im stawić czoło. Dziękuję wszystkim pracownikom urzędu, jednostek organizacyjnych i spółek. To ich zasługa, że Iława została wiceliderem – komentuje burmistrz Dawid Kopaczewski.