• Miasteczko Ruchu Drogowego

W Iławie, już od kilku lat, przy zbiegu ulic Kościuszki i Szeptyckiego, z powodzeniem funkcjonuje nowoczesne Miasteczko Ruchu Drogowego. To pierwszy tego typu obiekt w powiecie iławskim i jeden z kilku w województwie warmińsko-mazurskim.

W ciągu kilku miesięcy niewykorzystany plac w centrum miasta przemienił się w komunikacyjny układ ulic w zmniejszonej skali. Obiekt wykorzystywany jest w edukacji drogowej najmłodszych mieszkańców Iławy i regionu. Przedsięwzięcie sfinansował Urząd Miasta Iławy. Koszt budowy miasteczka wyniósł nieco ponad 300 tysięcy złotych.

Do opracowania projektu władze Iławy przystąpiły w połowie 2008 roku. Wstępne założenia przedsięwzięcia powstały już rok wcześniej z inicjatywy Wojciecha Kopczyńskiego, specjalisty ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego z Gimnazjum nr 1 w Iławie. Jeszcze w trakcie pierwszych tygodni prac iławski projekt zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Rzeczypospolitej Polskiej w konkursie ogłoszonym w ramach rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem Bezpieczniej”. Nagroda pieniężna przeznaczona została na doposażenie miasteczka. Przedsięwzięcie wsparły także dwa iławskie banki: PKO BP oraz Bank Spółdzielczy.

Na terenie miasteczka w sposób praktyczny a zarazem bezpieczny uczniowie mogą doskonalić umiejętności poruszania się po drogach publicznych. Odbywają się tu egzaminy i zajęcia związane z nauką jazdy rowerami i motorowerami. Dodatkowym atutem jest możliwość organizacji turniejów motoryzacyjnych, w tym finałów miejskich, powiatowych i wojewódzkich. Teren miasteczka rowerowego, na którym zamontowano ławki dla opiekunów i spacerowiczów, służyć również jako miejsce wypoczynku.

https://icstir.miastoilawa.pl/obiekty/miasteczko-ruchu-drogowego