-
Hotel dla owadów
Hotel dla owadów
Dlaczego w ogóle budujemy dziś takie dziwne konstrukcje jak hotele dla owadów? Przez całe stulecia ludziom wydawało się, że cała owadzia drobnica jest tak liczna, że w zasadzie są to niewyczerpane zasoby, których nie sposób zniszczyć. Cóż, nasze wieloletnie „wysiłki” w tym kierunku przyniosły w końcu efekty – doprowadziliśmy do tego, że już nie pojedyncze gatunki ale owady jako cała grupa zaczynają znikać ze środowiska.
Niestety nasze parki i ogrody nie są przyjazne owadom – usuwamy z nich liście, martwe drewno, ścinamy rośliny, które nie mogą kwitnąć. Zadbane i wystrzyżone ogrody to nie jest to, co lubią owady. Na szczęście coraz modniejsze jest tworzenie miejsc, przeznaczonych specjalnie dla dzikich owadów – hoteli, ulików, itp.
W dolinie Iławki zobaczyć możemy dwa typy tego typu konstrukcji. Jedną z nich jest hotel dla owadów, na którego półkach ułożone są naturalne materiały tworzące różnorodne schronienia dla owadów. Charakterystycznym elementem wszystkich takich konstrukcji są obiekty z wąskimi kanałami – nawiercone kawałki drewna, łodygi trzcin lub innych roślin, cegły „dziurawki”. Kanaliki wykorzystywane są przez samotne pszczoły, które składają w nich jaja, np. murarki ogrodowe, miesierki, makatki czy nożycówki. Pszczoła składa na końcu kanału jajo oraz umieszcza obok niego zapasy pożywienia dla larwy, która w przyszłości wykluje się z jaja. Całość odcina od reszty kanału ścianką, przez co powstaje niewielka komora na wyłączność dla jednej larwy. Następnie tworzy w ten sposób kolejne komory, przez co pojedynczy kanalik zamienia się w szereg „pokoi” z rozwijającymi się w nich larwami. Hotel dla owadów wydaje się więc właściwą nazwą dla takiego miejsca.
Co ciekawe – ptaki nauczyły się korzystać z hoteli dla owadów jak ze stołówki. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest założenie metalowej siatki, która chroni rozwijające się larwy.
Drugi typ konstrukcji jakie można spotkać w dolinie Iławki jest bardzo ciekawy. Są to gliniane słupy, które imitują nadrzeczne skarpy, zbocza dolin i jarów oraz gliniane ściany dawnych budynków. Projekt wzorowany jest na konstrukcjach opracowanych w Wigierskim Parku Narodowym. W tego typu budowlach spotkać można ponad 100 gatunków błonkówek. Wśród nich są bardzo małe i pięknie ubarwione błonkówki – złotolitki. Owady te składają jaja w kanalikach tworzonych przez pszczoły i osy. Ich larwy wykluwają się pierwsze i zjadają jaja wraz z całym zgromadzonym przez pszczołę matkę zapasem. Być może komuś uda się zauważyć te niewielkie kolorowe owady na glinianych ścianach.
Hotele dla owadów warto stworzyć w swoim ogrodzie. Niejednokrotnie właściciele nadają im ciekawe kształty, przez co tworzą niepowtarzalne i oryginalne elementy wystroju swoich ogrodów. W zamian owady zapylają kwiaty i upiększają ogród.